اهمیت نور در دکوراسیون
23
سپتامبر

چیزهایی که باید از اهمیت نور در دکوراسیون بدانید

با سر به فلک کشیده شدن ساختمان ها و کنار هم چیده شده آنها استفاده از نور مناسب  برای روشن کردن داخل فضا امری لازم و ضروری به نظر می رسد. در این مبحث ما شما را با اهمیت نور در دکوراسیون منزل بیشتر آشنا می کنیم. اگر شما هم به دنبال راهی برای ایجاد فضایی زیباتر برای زندگی خود هستید. با ما در این مقاله همراه باشید.

اهمیت نور در دکوراسیون

نور طبیعی یکی از موهبت هایی است که با بلندتر شدن ساختمان ها بر ارزش آن افزوده می شود. زیرا با ارتفاع هر ساختمان سایه بلندتری از آن بر روی ساختمان مجاور می افتد. برای همین اگر شما در محلی ساکن هستید که مدتی از روز را از نور طبیعی برخوردار هستید بهتر است در فضای داخلی منزل خود تغییراتی ایجاد کنید که از این ساعات بیشترین بهره را ببرید. با توجه به اینکه مقدار نور تابیده شده به داخل ساختمان و روشنایی فضا در مناطق مختلف گرم و خشک با سرد و یا مناطق مرطوب متفاوت است نحوه استفاده از نور طبیعی نیز در این مناطق متفاوت است.

در گذشته ساختمان ها طوری ساخته می شد که افراد با حداقل مصرف انرژی بتوانند از نور محیط به خوبی استفاده کنند. اما امروزه با پیشرفت در زمینه دکوراسیون و طراحی داخلی  با استفاده از نور طبیعی و نور مصنوعی همزمان فضایی زیباتر و دلنشین تری برای زندگی طراحی می شود.

اهمیت نور در دکوراسیونتاثیر نور در روحیات افراد

اگر صبح، هنگام بیدار شدن از خواب سردرد دارید و یا بدخلق هستید. اگر یکی از قسمت های منزل خود را دوست ندارید و سعی می کنید در طول روز کمتر گذرتان به آنجا بیفتد. این نشان دهنده این است که از نور به درستی در محل زندگی شما استفاده نشده است. با کمی تغییر در محیط زندگی خود خواهید دید که روحیات شما نیز عوض می شود و شما خوش خلق تر می شوید. اگر در این زمینه نیز ایده خوبی ندارید می توانید با یک طراح داخلی خوب و خبره مشورت کنید و اهمیت نور در دکوراسیون منزل را ببینید.

اهمیت نور در دکوراسیوناهمیت نور در دکوراسیون آشپزخانه

در گذشته آشپزخانه ها معمولا در یک نقطه غیر قابل دید و یا حتی زیرزمین منازل ساخته می شد و شما خود می دانید که وجود آشپزخانه در چنین محیطی چه مشکلاتی دارد. اما امروزه بیشتر آشپزخانه ها به صورت اپن و با پنجره های بزرگ ساخته می شود تا از نور طبیعی بیشتری استفاده شود و در مواقعی هم که نور غروب کرد با استفاده از نور مصنوعی روشنایی قابل قبولی به محیط داده شود. اهمیت نور در دکوراسیون آشپزخانه بسیار مهم است. یک طراح داخلی می تواند با قرار دادن نور در لامپ های هالوژن در زیر کابینت های دیواری و بالای اجاق و بالای میز غذاخوری بیشترین زیبایی بصری را در بیننده ایجاد نماید و مانع از ایجاد سایه هنگام کار بر روی اشیا شود.

ایجاد فضایی باز و دلنشین با استفاده از نور

همیشه دقت کرده اید که در بعضی از مکان ها شما چقدر احساس راحتی و آرامش می کنید. اهمیت نور در دکوراسیون  پذیرایی منزل، به شما این حس را خواهد داد تا در منزل خود بیشترین حس رضایت را داشته باشید. برای نورپردازی پذیرایی می توان از چند نوع نورپردازی استفاده کرد. مثلا می توانید نورپردازی نقطه ای داشته باشید. این نوع نورپردازی بر روی اشیایی که شما دوست دارید توجه ویژه افراد را به آن جلب کنید، بسیار کاربرد دارد. مثلا یک تابلو نقاشی و یا یک شی عتیقه با این روش بیشتر به چشم می آید. شاید شما دوست داشته باشید که فضای داخلی منزل نور زننده و زیادی نداشته باشد. در این صورت می توانید از نور مخفی در پشت تلویزیون و یا فضاهای مخفی دیگر استفاده کنید. یا شاید هم از جمله افرادی هستید که دوست دارید فضای داخلی منزل مانند روز روشن باشد در این صورت می توانید از یک لوستر مرکزی در بالای سقف استفاده کنید. همه اینها بستگی به شما و علائق شما دارد.

اهمیت نور در دکوراسیوناهمیت نور در دکوراسیون فضای سرویس بهداشتی

شاید بسیاری از افراد به وجود نور در طراحی داخلی سرویس بهداشتی منزل خود زیاد اهمیت ندهند. اما این نکته را هرگز فراموش نکنید که استفاده بهینه از نورپردازی در یک محیط باعث ایجاد علاقه به آن محیط می شود. با یک نورپردازی مناسب در سرویس های بهداشتی و حمام شما می توانید یک محیط دوست داشتنی و زیبا برای زمان های حمام گرفتن و شستشوی خود فراهم نمایید. قرار دادن لامپ های موازی در کنار آینه حمام و دستشویی و ایجاد روشنایی در محلی که افراد بتوانند به راحتی صورت و گردن و زیر چشم خود را ببینند به افراد حس خوشایندی می دهد. نکته آخر اینکه اهمیت نور در دکوراسیون سرویس بهداشتی کمتر از اهمیت نور در آشپزخانه و اتاق و پذیرایی نیست. کلام انتهایی اینکه همیشه برای استفاده از نورپردازی مناسب برای مکان های مختلف منزل از یک طراح داخلی خوب مشورت بگیرید.

اهمیت نور در دکوراسیون