روانشناسی رنگ
16
سپتامبر

روانشناسی رنگ های پرکاربرد و جذاب دکوراسیون داخلی

شاید به دنبال نقاشی و رنگ‌آمیزی منزل یا محل کار خود هستید تا با استفاده از روانشناسی رنگ در معماری و دکوراسیون داخلی به نوعی انرژی مثبت به افرادی که با محیط ارتباط دارند، القا کنید. انتخاب رنگ مناسب برای منزل یا محیط کار به شما در انجام کارهای مختلف کمک خواهد کرد و باید از افراد متخصص در زمینه رنگ شناسی مشاوره بگیرید تا به نتیجه مطلوب دست یابید. در این مقاله قصد داریم تا به نقش رنگ در طراحی و دکوراسیون داخلی بپردازیم بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

روانشناسی رنگ ها در معماری

یکی از مهمترین مباحث در طراحی و معماری دکوراسیون داخلی، انتخاب رنگ به شمار می آید که تاثیر مستقیمی بر زندگی، افکار و خلق و خوی انسان ها خواهد داشت. عوامل زیادی از جمله سن، جنسیت، شخصیت، سلیقه، آب و هوا و … در تعیین رنگ اتاق موثر خواهند بود. انتخاب رنگ امری سخت و دشوار می باشد که آثار روانشناسی رنگ ها بر انسان نیز بسیار مهم و حساس خواهد بود. به طور کلی رنگ ها به 3 دسته زیر تقسیم می شوند:

1. رنگ های گرم:  قرمز، زرد و نارنجی

2. رنگ های سرد:  آبی، سبز و بنفش

3. رنگ های خنثی: مشکی، سفید و خاکستری

روانشناسی رنگ

رنگ ها در معماری داخلی

انتخاب رنگ برای معماری و طراحی داخلی ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. طراحان داخلی با دانش کامل در مورد رنگ ها، به خوبی از ترکیبات رنگی آگاهی دارند و می دانند که چه رنگ هایی در کنار یکدیگر سبب دستیابی به نتیجه مطلوب خواهند شد. روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی مبحثی است که به شما در انتخاب رنگ و ترکیب رنگ ها کمک خواهد کرد. رنگ تاثیر مستقیم بر خلق و خوی انسان و افکار آنها خواهد داشت بنابراین شناخت تاثیر رنگ ها و انتخاب رنگ مناسب برای هر مکان از مهمترین بخش های دکوراسیون داخلی محسوب می شود.

روانشناسی رنگتاثیرات روانشناسی رنگ در ساختمان

استفاده از تنوع رنگی مناسب در بخش های مختلف منزل سبب ایجاد احساساتی چون هیجان، آرامش، افکار مثبت و … برای ساکنین خواهد شد. همانطور که می دانید، رنگ عنصر نور محسوب می شود که عواملی مانند سن، جنس، فرهنگ، سلیقه شخصی و… در انتخاب نوع رنگ تاثیرگذار خواهند بود. استفاده از رنگ های مختلف بر روی دیوار منازل سبب ایجاد اثرات روانشناختی بر انسان خواهد شد که در ادامه به روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی و معماری برخی از رنگ ها خواهیم پرداخت.

روانشناسی رنگ

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی و معماری

یکی از رنگ های شاد و انرژی بخش که تاثیرات مثبتی بر سطح انرژی ساکنین خانه دارد، رنگ زرد می باشد. روانشناسی رنگ زرد بر این نکته تاکید دارد که استفاده از این رنگ سبب روشن تر شدن فضاها و ایجاد صمیمیت در خانه خواهد شد. استفاده از رنگ زرد در ورودی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشید که رنگ زرد برای دیوارهای داخلی منزل گزینه مناسبی نخواهد بود زیرا تاثیرات منفی بر چشم افراد می گذارد. به‌کارگیری رنگ زرد در اتاق ناهارخوری به افزایش اشتهای افراد کمک خواهد کرد و گزینه مناسبی برای این مکان به شمار می آید.

رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی و معماری

یکی از رنگ های جذاب مورد استفاده در دکوراسیون داخلی و معماری ساختمان، رنگ قرمز به شمار می آید که به عنوان رنگی مدرن با گیرایی بالا شناخته می شود. در روانشناسی رنگ قرمز توصیه می شود که از آن در دیوارهای خانه استفاده نشود زیرا موجب خستگی چشم خواهد شد. با همه این تفاسیر استفاده از مبلمان یا کوس به رنگ قرمز سبب ایجاد دکوراسیون داخلی جذاب در خانه خواهد شد که بر روحیه انسان تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت. بنابراین استفاده از لوازم و وسایل به رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر مدرن شدن فضا سبب افزایش انرژی افراد خواهد شد.

روانشناسی رنگ

رنگ آبی در دکوراسیون داخلی و معماری

یکی از رنگ های پر‌استفاده که در طبیعت نیز بسیار دیده می شود، رنگ آبی است. این رنگ به نوعی نماد همکاری و تعاون محسوب می شود و روانشناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی و معماری بر این نکته تاکید دارد که استفاده از رنگ آبی در فضاها سبب ایجاد آرامش خاصی در محیط خواهد شد.

لازم است که بدانید رنگ آبی در معماری ایرانی نماد جاودانی و روحانیت می باشد و به همین دلیل است که استفاده از این رنگ در بناهای قدیمی ایران مانند مساجد به عنوان رنگ اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

از اینکه تا پایان متن ما را همراهی کردید از شما سپاسگزاریم.