21
دسامبر

دلیل استفاده از آجر قزاقی در نما

آجر یکی از پر استفاده ترین مصالح در ساخت و ساز ساختمان ها و بناها می باشد. از آجر قزاقی به دلیل زیبایی آن و الگوی به دست آمده از آجرچینی به شکل نما در داخل و خارج بنا استفاده می شود. استفاده از آجر قزاقی در نما ساختمان هویت خاصی به آن می بخشد. با استفاده از آجر قزاقی در نما ساختمان ها می توانند به آن نمایی سنتی و یا مدرن ببخشند. آجر یکی از مصالح بسیار ارزشمند و قدیمی می باشد که امروزه نیز در ساخت بناها و ساختمان ها بسیار کاربرد دارد. در این مقاله با آجر قزاقی و ویژگی های آن و دلیل استفاده از آن در نمای ساختمان ها بیشتر آشنا می شویم.

تاریخچه آجر قزاقی

در زمان ورود قزاق ها به ایران، آنها از این نوع آجر برای سخت سربازخانه های خود استفاده می کردند و به این دلیل به این آجرها قزاقی گفته می شود. در گذشته آجر قزاقی را به صورت دستی می ساختند و از خشت های دست ساز در ساخت و ساز استفاده می شد. خشت ها را مقابل آفتاب قرار می دادند تا خشک شده و آماده شود. اما با پیشرفت صنعت ساختمان سازی این آجرها در کوره پخته می شود و در مقابل عوامل محیطی استحکام بیشتری دارند. بناهایی که در ایران با آجر قزاقی ساخته شده اند، بسیار قدیمی می باشند.

استفاده از آجر قزاقی در نماروش ساخت آجر قزاقی

در ساختمان سازی سنتی و مدرن استفاده از آجر قزاقی در نما ساختمان ها بسیار رایج می باشد. آجر قزاقی به روش های سنتی و دست ساز ساخته می شود. خاک مورد استفاده در این نوع آجر، خارک رس سرند شده به همراه خاک های شیل و نسوز می باشد. پس از مخلوط کردن آن با آب، گل تولید کرده و آن را داخل قالب های چوبی می ریزند. بعد از خشک شدن خشت ها، آنها را به کوره آجرپزی منتقل می کنند و آنها را در کوره می پزند. آجرها در شش رنگ اصلی تولید می شوند که رنگ آنها بستگی به مدت زمان پخت در کوره دارد.

استفاده از آجر قزاقی در نمااستفاده از آجر قزاقی در نما ساختمان ها

استفاده از آجر قزاقی در نما ساختمان ها نمونه ای از نمای سنتی در معماری می باشد. در نمای بسیاری از بناهای قدیمی از آجر قزاقی استفاده شده است. امروزه نمای سنتی طرفداران زیادی پیدا کرده است. بسیاری از طراحان از آجرهای قزاقی برای تزیین نما بناها مدرن استفاده می کنند و ظاهر زیبایی به نما می بخشند. استفاده از آجر قزاقی در نما ساختمان ها با وجود سنتی بودن آن، جذابیت خاصی به سازه های امروزی می بخشد. از آجر های قزاقی در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها و کف پوش به دلیل زیبایی و ظرافت آنها استفاده می شود. با توجه به نسوز بودن این آجر ها از آنها در داخل شومینه نیز استفاده می شود.

استفاده از آجر قزاقی در نمادلیل استفاده از آجر قزاقی در مرمت آثار باستانی

بیشتر بافت های تاریخی به جا مانده از گذشته احتیاج به مرمت دارند. مرمت بناهای تاریخی باید به صورتی انجام بگیرد که تفاوت بسیار کمی بین قبل و بعد مرمت وجود داشته باشد و ظاهر بافت های تاریخی باید تا جایی که ممکن است بدون تغییر باقی بمانند. مهمترین قسمت هر بنا نمای آن است و می بایست در مرمت نمای آثار باستانی از مصالحی که شباهت بسیاری به مصالح بنا داشته باشد، استفاده شود. به همین علت در مرمت نمای بناهای تاریخی از آجر قزاقی استفاده می شود زیرا با مقاومت بالای خود و تازگی و طراوتی که به بنا می دهد همچنان گذشته را تداعی می کند. استفاده از آجر قزاقی در نما ساختمان ها در ایران باستان بسیار رایج بوده و این آجر از سنتی ترین نماهای ایران می باشد.

استفاده از آجر قزاقی در نمامزایای استفاده از آجر قزاقی در نما ساختمان

آجر قزاقی دارای مقاومت بالایی در برابر شوره زدن، آلونک زدن، یخبندان و آب می باشد. برای همین استفاده از آن در طراحی های داخلی پر هزینه می باشد. اما مزیت های بسیاری نسبت به دیگر مصالح نماسازی دارد. نگهداری از ان بسیار ساده بوده و نیازی به تمیز کردن و یا رنگ آمیزی ندارد. در برابر سرما و گرما عایق بوده و هزینه های انرژی را کاهش می دهد. استفاده از آجر قزاقی باعث می شود که ساختمان در زمان فروش ارزش بالاتری داشته باشد. یعنی ساختمان هایی که مصالح آجری داشته باشند، نسبت به ساختمان های دیگر 6 درصد قیمت بالاتری دارند. یکی دیگر از مزیت های استفاده از آجر قزاقی، قیمت پایین تر برای بیمه کردن ساختمان می باشد.