سقف های دال دو طرفه
18
ژانویه

تفاوت سقف های دال دو طرفه با یک طرفه

سقف های دال دو طرفه از جمله محبوب ترین و پرطرفدارترین انواع سقف های اجرایی در انواع سازه های مختلف می باشد که با توجه به مزیت های بسیار و ویژگی های متعدد این نوع سقف بدون نیاز به سقف کاذب در زمینه های اداری، تجاری و غیره قابل اجرا می باشد و هزینه های بسیار پایینی را در مقایسه با سقف های دال یک طرفه دارد.

سقف های دال دو طرفه

اجرای سقف سازه ها از مهمترین و اساسی ترین مراحل هر ساختمانی می باشد که امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد اجرای انواع سقف های مختلف می باشیم که در این میان می توان گفت سقف دال بتنی از محبوب ترین و پرطرفدارترین انواع سقف های اجرایی در سال های اخیر بوده و با توجه به ویژگی ها و مزیت های بسیار، مهندسین و کارشناسان در بسیاری از پروژه های عمرانی و ساخت و ساز از این نوع سقف استفاده می کنند. سقف دال بتنی به دو صورت سقف دال یک طرفه و سقف های دال دو طرفه قابل اجرا می باشد.

نوع انتخاب این دو روش نسبت با اندازه طول به عرض دال دارد و از مهمترین تفاوت های سقف های دال دو طرفه نسبت به یک طرفه می توان به مقدار و جهت قرارگیری آرماتورها اشاره کرد. در اجرای سقف های دال دو طرفه، تیرچه ها در دو جهت متعامد تشکیل شده و چون دال تخت، قابل متکی به ستون ها می باشد توجه داشته باشید که این نوع سقف ها به تیر تکیه گاهی نیاز ندارد. در اجرای سقف دال یک طرفه تیرچه ها در یک سمت تشکیل می گردند و برای ابتدا و انتهای تیرچه ها به تیر تکیه گاهی نیاز است و این امر به منظور انتقال بارهای وارد بر سقف در جهت تیرچه ها و در امتداد عمود آن مورد استفاده قرار می گیرد.

سقف های دال دو طرفهتفاوت سقف های دال دو طرفه با یک طرفه

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم سقف های دال دوطرفه بارهای وارد بر سقف را به وسیله نوارهای عمود برهم به ستون های چهار طرف انتقال می دهد، در حالی که در سقف های یک طرفه به تیر تکیه گاهی نیاز می باشد. از دیگر تفاوت های این دو سقف می توان به باربری مناسب و امکان پوشش ایمن دهانه های بلند شده در سقف دال دوطرفه اشاره کرد که می توان گفت این نوع سقف ها با داشتن مقاومت خمشی و صلبیت قابل توجهی نسبت به سقف های دال یک طرفه از مزیت های بسیار زیادی برخوردار هستند. با توجه به این امر می توان گفت سقف دال دو طرفه به صورت بهینه در دهانه های بلند مورد بهره برداری قرار می گیرد در حالی که سقف های دال یک طرفه با عملکرد یک طرفه ای که دارند به دهانه های کوتاه محدود هستند.

سقف های دال دو طرفهمزیت های سقف دال دو طرفه نسبت به سقف دال یک طرفه

در مقایسه با کاربرد و مزیت های سقف دال دو طرفه می توان گفت اجرای این نوع سقف پلان های معماری را بهبود داده و با حذف ستون های اضافی سبب تامین پارکینگ بیشتر و آزادتر شد فضای معماری خواهد شد. در حالی که در اجرای سقف های دال یک طرفه از دهانه های قاب خمشی به منظور سیستم لرزه بر جانبی استفاده می کنند و در این نوع سقف استفاده از تیرها برای انتقال بار سقف بسیار الزامی می باشد. با توجه به این موارد ذکر شده می توان گفت امکان حذف تیرها و ستون ها در سقف های دوطرفه از مهمترین مزیت های این نوع سقف ها بوده و سبب راحتی در اجرای سقف و کاهش ارتفاع ساختمان می شود.

سقف های دال دو طرفهاهمیت سقف های دال بتنی

با توجه به ظاهر مناسب معماری در سقف های دال دو طرفه در کاربری هایی چون اداری، تجاری، پارکینگ ها و لابی ها سبب شده است که دیگر نیاز به استفاده از سقف های کاذب نبوده و این امر سبب جلب نظر بسیاری از مهندسین پروژه های عمرانی شده است که در کنار کاهش هزینه های ساخت و ساز با ظاهری بسیار مناسب و تمیز قابل اجرا می باشد.

سقف های دال دو طرفههزینه اجرای سقف های دال دو طرفه

هزینه اجرای سقف دال دوطرفه در مقایسه با سقف دال یک طرفه بسیار مناسب و ارزانتر می باشد چرا که کاهش ارتفاع در این سقفها به تبع سبب کاهش هزینه های ساخت خواهد شد. با در نظر گرفتن مزیت های سقف ذکر شده و حذف تیرهای آویزدار میانی در مصرف تعداد میلگردها و بتن سازه به صورت قابل توجهی مقرون به صرفه عمل می شود. در حالت کلی می توان گفت برای اقتصادی عمل کردن در اجرای سقف های دال بتنی می توان سقف دال دوطرفه را در انتخاب خود قرار داد.