خاکبرداری
09
فوریه

تفاوت زمین های پابیلی با کلنگی را در خاکبرداری بگویید؟

خاکبرداری عملیاتی است که توسط آن زمین برای ساخت و ساز هموار می گردد. این عملیات مستقیما به نوع خاک محل بستگی دارد. زمین های پابیلی خاک هایی هستند که با بیل یا فشار پا می توان آن را از زمین جدا کرد و برای زراعت بسیار مفید هستند. زمین های کلنگی نیز زمین هایی هستند که می بایست توسط کلنگ یا ماشین آلات خاک آن را برداشت و سفت تر از خاک زمین های پابیلی هستند.

خاکبرداری چیست

برای ساختن یک سازه اولین قدمی که می بایست برداشت، خاکبرداری آن است. هدف از عملیات خاکبرداری این است که زمین هموار گردد به این شکل که اگر برآمدگی و یا فرورفتگی در سطح زمین است، کاملا صاف و هم تراز شود و آماده انجام عملیات مربوط به ساخت و ساز شود. در حقیقت با خاک برداری تمامی پستی ها و بلندی هایی که قبلا وجود داشت اصلاح می شود. معمولا در خاک برداری ها تا عمق 60 سانتی متری زمین را حفاری می کنند. در حقیقت مهمترین نکته ای که در این عملیات حائز اهمیت است نوع خاک زمین می باشد. به دلیل اینکه نوع خاک هر چقدر سخت تر باشد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا خاک برداری انجام شود. خاک برداری ها معمولا با توجه به جنس خاک و نوع زمین صورت می گیرد و به دو دسته کلی تقسیم می شود:

  • خاکبرداری دستی
  • خاکبرداری با استفاده از ابزارها و ماشین آلات بزرگ یا کوچک

خاکبرداریزمین های پابیلی

زمین های پابیلی به آن دسته از زمین ها گفته می شود که معمولا ساختار آن از شن، ماسه های خاک دار در مسیل ها و یا خاک های زراعی می باشد. در حقیقت زمین های پابیلی را همانطور که از اسم آنها مشخص است، می توان با استفاده از بیل و یا فشار پا کند و احتیاجی به استفاده از کلنگ و ابزارآلات سنگین ندارد.

خاکبرداریزمین های کلنگی

زمین های کلنگی نیز با توجه به اسم آن می بایست با کلنگ کنده شود. دلیل این موضوع چسبندگی بیش از اندازه ذرات خاک آن به یکدیگر است که سبب شده خاک این دسته از زمین ها سفت تر باشد و با بیل به راحتی کنده نشود. زمین کلنگی پس از کنده شدن آن می بایست پس از بارش باران، بدنه آن به صورت عمودی حفظ شود. لازم به ذکر است که زمین های کلنگی قابلیت ساخت و ساز را دارند.

خاکبرداریخاکبرداری زمین های پابیلی

همانطور که گفته شد خاک های پابیلی دسته ای از خاک های خیلی نرم هستند که به راحتی توسط بیل می توان آن را برداشت. این دسته از خاک ها ارزش زیادی برای کشاورزی دارند و از لحاظ زیست محیطی، مدت زمان زیادی لازم است تا این نوع خاک تولید شود و جهت بهره برداری کشاورزی بتوان از آن استفاده کرد.

امروزه این دسته از خاک مورد سوء استفاده قرار می گیرد و تماما استفاده بهینه در کشاورزی و زراعت ندارد. در حقیقت بخشی از ساخت و سازها با خاکبرداری زمین های پابیلی صورت می پذیرد که به این طریق خاک حاصلخیز کشاورزی را نیز نمی توان به درستی استفاده نمود. لازم به ذکر است که می توان از این خاک در راهسازی استفاده کرد زیرا با ریختن آن در شیب کنار جاده و کاشتن بذر چمن در آن منظره زیبایی حاصل می شود.

خاکبرداریخاکبرداری زمین های کلنگی

لازم است بدانید که هنگام خاک برداری یک منطقه ابتدا می بایست، تمامی انرژی ها مانند آب، برق، گاز و تلفن قطع شود تا در حین عملیات کارگران با مشکل مواجه نشوند.

زمین های کلنگی پتانسیل خوبی برای خاکبرداری دارند به دلیل اینکه پایه نسبتا سفت تری نسبت به زمین های پابیلی دارند و از لحاظ کشاورزی نیز غیر قابل بهره وری هستند و ساختمان سازی روی بستر این دسته از زمین ها بهتر است. خاک برداری توسط کارگرانی صورت می گیرد که مجهز به وسایل ایمنی باشند و تمامی استانداردهایی را که در زمینه ساختمان سازی وجود دارد را رعایت کنند.

وسایل مورد نیاز کارگران شامل بیل دستی، کلنگ، پتک، فرغون می باشد. در شرایطی که خاکبرداری مربوط به پروژه ای بزرگ باشد، لازم است که از ماشین آلات و ابزار بزرگ و کوچک برای این منظور استفاده شود. زمین های کلنگی معمولا به اندازه ای سخت نیستند که پس از ضربه پتک یا کلنگ بر روی آن آثار کلنگ باقی بماند و معمولا پس از  وارد کردن ضربات روی این زمین های توده ای از خاک فرو می ریزد. باید توجه کنید که بدنه عمودی زمین های کلنگی سالم باشد و شیب مناسبی داشته باشد تا از ریزش آن جلوگیری شود.