تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی
26
اکتبر

تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی چیست؟

خیلی ها تصور می کنند که منظور از طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون محیط یک چیز است و هر دو آنها توسط یک فرد انجام می شود، اما این تصور کاملاً اشتباه می باشد. به همین دلیل در این مقاله به بررسی تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی پرداخته ایم و قصد داریم که شما را با این مفهوم بیشتر آشنا کنیم.

بررسی تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی

ممکن است بارها برایتان پیش آمده باشد که بخواهید تغییرات در طراحی و دکوراسیون محل زندگی و یا محیط کار خود ایجاد نمایید و برای اینکار به سراغ طراحان و متخصصان این حوزه رفته باشید. وقتی که شما در جستجوی طراحان و متخصصانی برای تغییر دکور و ساختان محیط مورد نظرتان بروید، بدون شک با این سوال مواجه خواهید شد که آیا قصد تغییر ساختاری در سازه های محیط مذکور را دارید و یا اینکه تنها می خواهید چیدمان محیط را تغییر دهید؟ چرا که این دو مقوله کاملاً با یکدیگر تفاوت دارند و برای هریک از آنها متخصصان جداگانه ای تربیت شده اند.

اکنون قصد داریم که تفاوت بین تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی را برایتان توضیح دهیم.

زمانی که شما قصد مبله کردن و یا تزیین محل زندگی خود را داشته باشید به به سراغ یک طراح دکوراسیون بروید و یا آن فرد با توجه به تخصص و دانشی که دارد می تواند فضا را به بهترین نحو ممکن تزیین نماید اما در مقابل طراح داخلی به فردی گفته می شود که مانند یک معمار به طراحی و برنامه ریزی سازه می پردازد و تفاوت آن با معمار در این است که معمار کل سازه را طراحی کرده ولی طراح داخلی تنها بر روی فضای داخلی یک سازه تمرکز دارد.

در حقیقت کار یک طراح داخلی، کارهایی شبیه به بازسازی دیوارهای آسیب دیده، جا به جا کردن دیوارها، تغییر در کفپوش ها و… می باشد. اما طراح دکوراسیون هیچ کاری با ساخت و ساز ندارد و تنها مسئولیت دکور و تزیین محیط را برعهده می گیرد.

با مطالعه این مقاله بیشتر با تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی آشنا خواهید شد. 

تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلیتفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی از نظر تحصیلات

اولین تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی در زمینه تحصیلات آنها می باشد. یک طراح داخلی برای کار در این حوزه باید دوره های 2 و یا 4 ساله طراحی داخلی را گذرانده باشد. اما در تعدادی از کشورهای دنیا تنها گذراندن دوره برای کار در این حوزه کفایت نمی کند بلکه افراد برای اینکه بتوانند به طور دولتی و رسمی مشغول به کار شوند، باید در یک امتحان مخصوص شرکت نمایند.

یک طراح دکوراسیون با توجه به این که تنها بر روی جزییات دکوراتیو محیط تمرکز دارد نیازی به داشتن تحصیلات آکادمیک ندارد و تنها باید در دوره هایی به جهت آشنایی با پایه و اساس دکوراسیون داخلی شرکت کند.

تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلیمهارت های طراح دکوراسیون و طراح داخلی

نوع مهارتی که طراحان داخلی و طراحان دکوراسیون از آنها برخوردار می باشند، یکی دیگر از تفاوت های بین طراح داخلی و طراح دکوراسیون به شمار می رود.

پایه و اساس مطالب آموزشی که طراحان داخلی فرا میگیرند، تنها بر نقشه کشی محیط تمرکز داد. منظور از نقشه کشی محیط قدرت تجزیه و تحلیلی فضا و همچنین یافتن راه های برای بهترین استفاده از محیط می باشد. طراحان داخلی اصولاً این دانش را به دلیل ایجاد تغییرات اساسی در طرح اصلی محیط و همچنین استفاده بهینه تر از فضای موجود در محیط فرا می گیرند.

اما مهارت های یک طراح دکوراسیون ارتباط تنگاتنگی با زیبایی شناسی دارد. به طور کلی اقداماتی که طراحان دکوراسیون قادر به انجام آن هستند، شامل؛ مدیریت کردن امور، انتخاب بهترین و زیباترین رنگ ها، خرید اجناس مورد نیاز می باشد. این طراحان می توانند با استفاده از حداقل تجهیزات بیشتر تغییرات را در چیدمان محیط ایجاد نمایند و به آن ظاهری جدید و منحصر به فرد هدیه دهند.

زمان استفاده از طراح داخلی

شناخت زمان مناسب برای استفاده از طراح داخلی و طراحی دکوراسیون، یک نمونه دیگر تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی به شمار می رود. به طور کلی زمانی که افراد به تصمیم به بازسازی فضا می گیرند و می خواهند در آنها تغییرات اساسی ایجاد کنند، باید به دنبال یافتن بهترین طراح داخلی باشند. طراحان داخلی با بازسازی سفر تا صد محیط نتایج شگفت انگیزی را برجای خواهند گذاشت.

تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلیزمان استفاده از طراح دکوراسیون

زمانی که افراد قصد داشته باشند تا ظاهر و چیدمان مبلمان و همچنین سایر لوازم تزئینی خود را تغییر دهند، اما ایده و زمان کافی برای انجام آن را ندارند، بهترین کار انتخاب یک طراح دکوراسیون خوب و باتجربه می باشد.

تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی