04
ژانویه

تفاوت آجر لعابی با آجر نسوز برای استفاده در نما

آجر نسوز و آجر لعابی نمونه بارزی از آجرهای نمایی هستند که بیشتر به منظور زیبا سازی و عایق کاری ساختمان به کار گرفته می شوند. اگر چه هر دو می توانند ویژگی های مشترکی داشته باشند اما تفاوت های زیادی بین آجرهای لعابی و آجر های نسوز  وجود دارد که سبب می شود تا استفاده از این نمونه آجرها در بعضی موارد به صورت اختصاصی انجام شود. مطمئنا آجرهای لعابی هیچ گاه شوره و یا سفیدک نمی زنند اما در برابر سرما و گرما و همچنین لرزه های ساختمانی ممکن است لعاب آنها ترک خورده و ریزش کنند در صورتی که آجرهای نسوز  اگر چه زیبایی کمتری دارد اما مقاومت بیشتری را از خود نشان می دهند.

آجر لعابی چیست؟

آجر لعابی نمونه ای از آجر نما است که همانند آجرهای معمولی تهیه می شود با این تفاوت که لعابی از جنس کاشی روی آن را پوشانده است. خوب است بدانید لعاب نوعی شیشه بوده که با مواد دیگری مانند فلز و یا خاک رس ترکیب می شود و برای آنکه بتواند شفافیت خود را حفظ کند لازم است تا با ماده دیگری با نام اکسید آلومینیم واکنش های شیمیایی را انجام دهد.

آجر نسوزکاربرد آجر لعابی

از زمان های گذشته معماران برای جلوگیری از نفوذ آب و به وجود آوردن نقش های بی بدیل سعی می کردند  با استفاده از رنگ بندی های مختلفی از لعاب، ساختمان های سنتی را نما کنند. هنگامی که آجرهای ساختمان توسط لعاب، پوشانده و لعاب کاری می شدند مقاومت فوق العاده ای را به دست آورده و این خاصیت را پیدا می کردند تا دیرتر لکه دار و ساییده شوند و از همه مهمتر در اقلیم های مختلف لعاب دار کردن آجرها باعث می شد که ساختمان در برابر نفوذ سرما و گرما عایق بندی شود.

امروزه آجرها ی لعابی بیشتر برای دیزاین نمای ساختمان به منظور زیبا سازی به کار برده می شوند و در قسمت های دیگری از ساختمان مانند دیوارهای باربر هیچ استفاده ای ندارند، مهمترین ویژگی آجرهای لعابی حفاظت ساختمان در برابر فرسایش و همچنین هوا زدگی می باشد اما بهتر است بدانید چنین آجرهایی بیشتر در نمای حسینه ها و البته مساجد به رنگ های مختلف خصوصا لاجوردی، سبز و آبی به کار گرفته می شوند. آجر نمای بیشتر سردرها، گنبدها و همچنین محراب و قسمت های دیگری از فضای داخلی امامزاده ها و مساجد همگی از نوع آجرهای لعابی هستند.

آجر نسوزآجر نسوز چیست؟

آجر نسوز نمونه ای از آجرهای نما است که در حقیقت از جنس چینی می باشد که از خاک های نسوز ساخته شده اند. جالب است بدانید که چینی نوعی سرامیک مرغوب است که متراکم تر از سفال بوده و ساختاری ظریف دارد و می تواند در برابر دماهای بالا مقاومت زیادی را از خود نشان دهد زیرا غالبا آجر نسوز در کوره هایی با دمای 1500 درجه ساخته می شوند و این قابلیت را دارند تا در قسمت های  مختلف خصوصا نمای ساختمان کاربردهای فوق العاده ای داشته باشند.

آجر نسوزکاربردهای آجر نسوز در نمای ساختمان

امروزه کاربرد و مزایای آجر نسوز سبب شده است تا این نوع آجر نما محبوبیت زیادی را در کارهای عمرانی پیدا کند. در واقع مهمترین ویژگی آجرهای نسوز در استفاده های مختلف خصوصا نمای ساختمان مقاومت بالای این نوع آجرها در برابر حرارت های بالا و آتش می باشد از طرفی به راحتی می توانند به عنوان یک عایق عمل کرده و  از اتلاف انرژی در ساختمان ها جلوگیری کنند. پایداری خوبی را از خود در برابر اشعه آفتاب، رطوبت و همچنین فرسایش نشان می دهند.

آجر نسوزتفاوت آجرهای لعابی با آجرهای نسوز

اگر چه آجرهای لعابی و آجرهای نسوز هر دو مقاومت خوبی دارند و به عنوان یک عایق فوق العاده ای برای نمای بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند اما آجر لعابی و آجر نسوز تفاوت هایی را با یکدیگر دارند که در بعضی مواقع کاربردهای این دو نمونه آجر از یکدیگر متمایز می شود. تفاوت آشکار این دو نوع آجر ابتدا در طرح و رنگ های آنها می باشد سپس در مقاومت بالاتری است که آجرهای نسوز نسبت به آجرهای لعابی دارند. آجرهای نسوز به مرور شوره و سفیدک زده و در برابر تغییرات دمایی از خود تغییر رنگ نشان می دهند همچنین در اثر رطوبت زیاد فرسوده شده و طی سال ها استفاده خوردگی در آنها ایجاد می شود.

در صورتی که آجرهای لعابی در برابر رطوبت و شوره زدن مقاوم هستند اما با ایجاد لرزه های ساختمان مانند زلزله لعاب آنها ترک خورده و ممکن است ریزش داشته باشند. معمولا آجرهای لعابی نسبت به آجر نسوز  در برابر سرما و گرمای شدید مقاومت چندانی ندارند و ممکن است زودتر از آجرهای نسوز نیاز به تعمیر و یا تعویض احتیاج پیدا کنند.