نمای کامپوزیت آلومینیومی
21
اکتبر

بررسی کامل نمای کامپوزیت آلومینیومی

نمای کامپوزیت آلومینیومی امروزه یکی دیگر از نماهای پرکاربرد برای نمای بیرونی ساختمان ها است. استفاده از آنها برای تزیین نمای بیرونی ساختمان ها هم دارای مزیت و هم دارای برخی از معایب می باشد. با توجه به انواع مختلفی از نمای کامپوزیت، قبل از بهره مندی از آن ها باید شرایط جوی مورد بررسی قرار گیرد؛ زیرا همه ی آن ها در برابر باران های اسیدی مقاوم نیستند.

نمای کامپوزیت آلومینیومیبررسی نمای کامپوزیت آلومینیومی

نمای کامپوزیت آلومینیومی چیست؟ و چه مزایا و معایبی دارد؟ در این بخش از مقاله سعی داریم با ارائه ی اطلاعات کامل در این زمینه شما را با یک نوع از نماهای پرمصرف آشنا کنیم. در بخش نهایی نیز اطلاعاتی در مورد انواع نمای کامپوزیت ارائه شده است. کامپوزیت ها از دو اجزای جداگانه ای تشکیل می شوند از جمله، فاز زمینه و فاز تقویت کننده. با توجه به مزیت هایی که دارند می توان از آنها در نمای بیرونی انواع مختلف از ساختمان ها استفاده کرد. علاوه بر ظاهری شیک و تنوع وسیع برای رنگ ناگفته نماند که استفاده از آن ها برای تزیین نمای بیرونی ساختمان ها هزینه ی بسیاری را درخواست می کند. به همین دلیل است که اگر قصد بهره مندی از این نوع ورق های کامپوزیت برای تزیین نمای بیرونی منزلتان را دارید ابتدا سعی کنید برآوردی از هزینه های درخواستی داشته باشید.

مزایای نمای کامپوزیت آلومینیومی

نمای کامپوزیت آلومینیومی با توجه به دارا بودن برخی از مزیت های فوق العاده امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد در زیر سعی کرده ایم برخی از مهمترین و اصلی ترین مزیت های آن را معرفی کنیم. برای انتخاب این نوع نما بهتر است شرایط موجود را در نظر بگیرید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

از مزایای نمای کامپوزیت آلومینیومی:

·      سبک بودن

·      تنوع رنگ

·      مقاومت در برابر آتش سوزی

·      امکان آب بندی نما

·      سرعت اجرا

·      عملکرد بهتر در برابر زلزله

·      عایق صوت بودن

·      سهولت در تعمیر و نگهداری

·      سهولت در مونتاژ

·      نصب و اجرای آن در سطوح قوس دار

نمای کامپوزیت آلومینیومیمعایب نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت آلومینیومی اگرچه دارای برخی از مزیت های فوق العاده در تاسیسات ساختمانی است ولی باید معایب آن را نادیده بگیریم.

از مهمترین معایب نمای کامپوزیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه ی اجرای بالا: اجرای نمای کامپوزیت با توجه به مواد اولیه ی آن بسیار گرانتر از سایر روش ها خواهد بود.

دوام: ضخامت ورق های به کار رفته در نمای کامپوزیت کم است و به همین دلیل شکل اولیه خود را با گذر زمان از دست می دهند به همین دلیل استقامت مناسب و مطلوبی ندارد

نمای کامپوزیت آلومینیومیانواع نمای کامپوزیت

انواع مختلفی از نمای کامپوزیت آلومینیومی موجود است که هر کدام از آن ها دارای برخی از مزیت ها و ویژگی های منحصر به فرد هستند. در این بخش به چند نوع از مهمترین انواع آنها اشاره خواهیم کرد.

·      ورق کامپوزیت با پوشش محافظ پلی استر: این نوع از ورقه ها ساده ترین نوع ورق کامپوزیت می پاشد که در آن رنگ خالص بر روی لایه آلومینیومی پاشیده می شود. اگر شرایط جوی نامساعد باشد از این نوع ورقه ها تحت هیچ شرایطی استفاده نمی شود.

·      ورق کامپوزیت با روکش محافظ: این نوع از ورق کامپوزیت ها دارای لایه ای تزیین شده هستند که از سطح رویه کامپوزیت نگهداری می کند. استفاده از آن ها در شرایط نامساعد مثل محیطهای اسیدی و البته بازی مانعی دارد زیرا مقاومت لازم را دارند.

·      ورق کامپوزیت با پوشش NANO-PDF: این ورق های کامپوزیت از پرکاربردترین نوع ورق ها می باشد که در ساخت آن ها از تکنولوژی نانو استفاده شده است و به همین دلیل امکان جذب هیچ گونه آلودگی در میان ذرات آن ممکن نیست.

نحوه ی اجرای نمای کامپوزیت

اجرای نمای کامپوزیت باید به طور دقیق و توسط افراد مجرب و کاردان صورت بگیرد در غیر اینصورت هیچ کدام از مزیت های آن که در بخش های قبلی به انها اشاره کردیم قابل بهره برداری نخواهد بود. افرادی که در این زمینه فعالیت دارند با توجه به شرایط موجود نیز می توانند انتخاب مناسبی از انواع ورق های کامپوزیت داشته باشند.

نمای کامپوزیت آلومینیومیبرای اجرای نمای کامپوزیت مراحل زیر در نظر گرفته می شود:

·      اندازه برداری به طور کامل با استفاده از تجهیزات دقیق از محل مربوط

·      طراحی نمای اولیه با استفاده از برخی از نرم افزارهای ویژه توسط مهندسین

·      ایجاد نقشه های زیرساختی توسط افراد مجرب در این زمینه

·      ساخت پنل های کامپوزیت

·      نصب پنل های ساخته شده در مرحله ی قبلی

·      استفاده از چسب های ویژه برای آب بندی نما

·      جدا کردن روکش های پلاستیکی از روی نوار کامپوزیت

·      اتمام کردن مراحل نصب کامپوزیت

·      بررسی کامپوزیت های نصب شده و اصلاح خطاهای موجود