دال مجوف
25
ژانویه

آیا دال مجوف برای سقف های خانه های ویلایی مناسب است

دال مجوف یکی از انواع دال های ساختمانی می باشد به طوری که امروزه با وجود وسعت سازه‌ های بدون ستون میانی و همچنین نیاز به کاهش وزن و کاهش ابعاد مشاهده می شود که انواع مختلفی از دال ها به وجود آمده است.

دال مجوف چیست؟

به طور کلی می توان گفت دال های مجوف به داخلی گفته می شود که قابلیت ها و مزایای زیادی دارد و همچنین امروزه این دال در انواع مختلفی تولید شده و در فضاهای مختلفی می توان از آن استفاده کرد. در حقیقت این دال ها همان سیستم های بهبود یافته ستون و تیر بوده که در آن فاصله تیرهای میانی بهینه شده است و حداکثر به ۷۵ سانتیمتر رسیده و همچنین عرض این تیرها به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده و بین ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر شده است. از طرفی لازم است بدانید ضخامت دال مجوف به کمترین میزان اجرایی رسیده به طوری که بین ۶ تا ۱۰ سانتیمتر می باشد.

دال مجوفاستفاده از دال مجوف در سقف ویلا

یکی از مهمترین کاربردهای دال های مجوف یا سیستم یوبوت در ویلا سازی می باشد به طوری که باید توجه داشته باشید ویلاها جزو آن دسته از سازه هایی هستند که از چهار طرف به بیرون نما داشته و معمولا در اطراف شهر و ییلاق ها ساخته می شود. امروزه شرکت های زیادی اقدام به طراحی ویلای مدرن نمودند که در این بین می ‌توان گفت استفاده از دال مجوف یکی از بهترین روش ها جهت ساخت این ویلاها می باشد.

با استفاده از سیستم یوبوت می توان فضاهای بزرگتری در ویلاها ایجاد کرد و از طرفی آزادی عمل بیشتری در طراحی معماری به وجود می آید. با این حال افراد می‌ توانند طرح‌ های بسیار خاصی را برای ویلاها انتخاب کرده که این امر طبیعتا باب میل بسیاری از افراد خواهد بود. از طرفی اگر از سیستم یوبوت یا وافل در ویلا استفاده شود امکان تغییر فضای کاربری بعد از طراحی و ساختار به وجود می آید. با وجود تمامی این موارد در حال حاضر دال های مجوف به عنوان یکی از مدرنترین دال ها شناخته می شود.

دال مجوفانواع دال های مجوف

در خصوص انواع دال های مجوف باید توجه داشته باشید که این دال به دو صورت قالب های ماندگار یا قالب های غیر ماندگار طراحی و اجرا می‌شود. قالب های ماندگار یا سیستم یوبوت به گونه‌ ای است که در استفاده از آن نیاز به اجرای سقف کاذب نیست و در این حالت وزن سازه بیشتر می باشد. اما هنگام استفاده از قالب های غیرماندگار یا وافل نیاز به اجرای سقف کاذب است و معمولا ارتفاع سقف نیز نسبت به قالب های ماندگار بیشتر شده و از طرفی وزن سازه کاهش پیدا میکند.

دال مجوفطراحی سیستم های دال های مجوف

برای طراحی سیستم های دال مجوف مشاهده می شود که از دال تخت یا دال بدونِ تیر استفاده شده و مهندسین برای اینکه بتوانند نیروهای جانبی از جمله زلزله را در این طراحی، کنترل کنند از دیوارهای برشی استفاده می نماید. به طور کلی باید توجه داشته باشید طراحی سیستم دال های مجوف با دال تخت تفاوت بنیادین نداشته و به طور کلی باید تمامی قوانین و مقررات طراحی اسکلت بتنی که در سقف دال تخت اجرا می شود برای اسکلت بتنی با دال مجوف نیز انجام گیرد. در اینجا اساسی‌ ترین تفاوتی که بین این دال ها وجود دارد نحوه طراحی سقف می باشد.

دال مجوفقابلیت های این نوع دال ها

با وجود اینکه امروزه در ویلا سازی و در بسیاری از سازهای دیگر از دال های مجوف استفاده می شود شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که قابلیت ها و مزایای استفاده از این دال ها چیست؟ توجه داشته باشید هنگام استفاده از دال مجوف مقاومت مناسب در برابر حریق، انتقال صوت و حرارت به وجود آمده و با وجود اینکه تعداد ستون ها کاهش پیدا می‌کند دست مهندسی برای طراحی فضای متفاوت باز است. همچنین مهندسین با استفاده از این دال ها می‌توانند ستون گذاری نامنظم در پلان ویلا انجام داده که این امر موجب جذابیت دو چندان فضا خواهد شد. علاوه بر ویلاها استفاده از این نوع دال ها برای پارکینگ ها و فضاهای تجاری نیز گزینه بسیار مناسبی میباشد.

با استفاده از این دال ها همچنین امکان قالب بندی با روش های متعارف به وجود آمده و سازه مقاومت فوق‌ العاده‌ای در برابر زلزله خواهد داشت. همچنین شما شاهد کاهش مصرف بتن و میلگرد خواهید بود و بهترین استفاده بهینه از فضای داخل ساختمان می شود. سهولت و کاهش هزینه های مربوط به لوله کشی و نازک کاری از دیگر مزایای این نوع آن به شمار می رود.