نماهای آلومینیومی
01
مارس

آشنایی با مزیت های نماهای آلومینیومی

نماهای آلومینیومی یکی از انواع متریال هایی هستند، که در ساختمان سازی و نماسازی کاربرد بسیاری دارند. نمای کامپوزیت آلومینیوم را امروزه باید یکی از ترندهای نماسازی دانست که از دو لایه تشکیل شده است. در ادامه به معرفی نمای آلومینیومی پرداخته و از مزایای آن خواهیم گفت.

نماهای آلومینیومیمعرفی نماهای آلومینیومی

نمای کامپوزیت آلومینیوم در واقع متشکل از دو لایه است. لایه اول آلومینیوم و لایه دوم نیز یک هسته از جنس پلاستیک، که با ماده معدنی پرکننده ساخته شده است. این نما به دلیل ترکیبات و متریال تشکیل دهنده، از استحکام و دوام بیشتری برخوردار است ولی این تنها مزیت آن نیست. با هم نگاهی به مزیت نمای آلومینیومی می اندازیم.

نماهای آلومینیومیمزایای نماهای آلومینیومی

در نگاه اول باید گفت که مواد تشکیل دهنده نماهای آلومینیومی منجر به بهبود کارایی آن شده است. علاوه بر این این کامپوزیت ها سبک هستند و میانگین وزنی آنها بین 5 تا 8 کیلوگرم در هر متر مربع است. در نتیجه در مقایسه با دیگر متریال هایی مانند سنگ، شیشه و یا سیمان نماهای آلومینیومی وزن بسیار کمتری دارند. طبق آخرین بررسی ها نمای کامپوزیت آلومینیوم 90% از متریال سنگ های گرانیت سبک تر است. به همین ترتیب سیمان 85%  و شیشه 75% از نماهای آلومینیوم سنگین تر است.

بد نیست بدانید که کامپوزیت نمای آلومینیوم علاوه بر وزن سبک، به راحتی تعمیر و نگهداری می شود، در نتیجه این سهولت در تعمیرات، هزینه های بعدی استهلاکی را به شدت کاهش خواهد داد. همچنین، نماهای آلومینیومی عایق های صوتی خوبی هستند و اگر برای دیوارهای بتنی استفاده شوند، خاصیت عایقی آنها افزایش خواهد داشت.

نماهای آلومینیومیتنوع در رنگ

یکی از مهمترین مزایای این نماها، تنوع در رنگ است. با وجود تولید این مواد در طرح ها و رنگ های مختلف، معماران دستی باز در طراحی داشته و می توانند از طیف وسیع رنگ های متالیک استفاده کنند. بر همین اساس رنگ آمیزی پانل ها با سیستمی بسیار پیشرفته و با کیفیت بالا انجام می شود، تا رنگ آمیزی با کیفیت بالایی انجام شود. توجه داشته باشید که کیفیت بالای رنگ آمیزی موجب استحکام در برابر انواع آلودگی های صنعتی و شرایط نامساعد جوی و می شود. به همین جهت است که علاوه بر تنوع در رنگ، کیفیت آن هم مورد توجه بسیاری از طراحان و کارفرمایان است.

مقاومت در برابر آتش سوزی و زلزله

نماهای آلومینیومی در برابر آتش سوزی و شعله های آتش مقاوم است، بر همین اساس در مقایسه با دیگر متریال ها به عنوان مصالح مقاوم در برابر آتش شناخته می شود.همچنین به دلیل استفاده از CFC بعد از احتراق، برای محیط زیست مشکل ساز نخواهد شد. البته این تنها مقاومت نماهای آلومینیومی نیست، زیرا این نما در برابر زلزله هم مقاوم است. علت این امر در نوع قرار گیری کامپوزیت های آلومینیومی است. این نما به جای ثابت سازی ورقه ها، آنها را به نوعی تعبیه کرده که بتوانند در جای خود حرکت کنند. به همین دلیل در هنگام زمین لرزه نه تنها امکان فرو ریختن آنها کم است، بلکه با وزن کمی که دارند به محیط اطراف حداقل آسیب را وارد می کنند.

نماهای آلومینیومیآب بندی نما

یکی از مهمترین ویژگی ها و مزایای نمای آلومینیومی، امکان آب بندی است. این بدان معناست که کامپوزیت های آلومینیومی به گونه تعبیه شده که نفوذ آب به زیر نما را به صفر رسانده، در نتیجه آب ناشی از برف و باران به شیارها و مجاری تعبیه شده ریخته و خارج می شود. این مهم نه تنها باعث افزایش عمر نما می شود، بلکه تا میزان زیادی استهلاک را نیز کاهش داده و خوردگی هایی که در اثر باد و باران ایجاد می شود را منتفی می کند. بر همین اساس زیبایی نمای شما از بین نرفته و کیفیت خودش را حفظ می کند.

سرعت نصب بالا

و به عنوان آخرین مزیت خوب است بدانید که سرعت نصب و راه اندازی نماهای آلومینیومی بالا است و در زمانی کوتاه اجرا می شود. این مهم خود یکی از مزایای نمای آلومینیومی نسبت به دیگر مصالح ساختمانی است. در نهایت باید گفت که اگر به دنبال اجرای طرحی مدرن برای ساختمان خود هستید، نمای کامپوزیت آلومینیومی با توجه به تمام مزایایی که نسبت به دیگر متریال ها دارند، انتخابی مناسب است. از سوی دیگر نمای آلومینیوم از ایمنی بالایی برخوردار است و نه تنها در برابر آتش سوزی مقاوم است، بلکه در هنگام زمین لرزه حداقل آسیب را به محیط وارد میکند. بهتر است پس از مشورت با طراح و کارفرما در انتخاب بهترین نوع متریال آلومینیومی دقت لازم را به خرج داده و پروژه ای فوق العاده با کیفیت و ایمن را بهره برداری کنید.