انواع روش های بازسازی ساختمان
16
نوامبر

آشنایی با انواع روش های بازسازی ساختمان ها و مراحل انجام آن

انواع روش های بازسازی ساختمان به دو دسته ی کلی تقسیم بندی می شوند که برای ترمیم یا زیبایی ساختمان انجام می گیرد. با توجه به نوع بازسازی باید از مصالح و روش های گوناگونی در هنگام بازسازی استفاده شود و  نکات مختلفی در نظر گرفته شود تا از ایجاد تلفات فیزیکی و جانی، جلوگیری شود.

آشنایی با بازسازی ساختمان ها

از آنجایی که هر چیزی پس از یک دوره زمانی، استحکام و زیبایی خود را از دست می دهد، لازم است تا برای دستیابی به حالت اولیه و پایدار خود، تعمیرات و بازسازی روی آن صورت گیرد. همین عمل در سطح بزرگتر، برای بافت های فرسوده خانه ها و ساختمان های بسیاری در سطح شهر ها و روستا ها در حال انجام است که به طور کلی به آن بازسازی ساختمان ها گفته می شود.

در واقع در بازسازی ساختمان ها، مجموعه ای از فعالیت ها انجام می شود تا ظاهر و بنای ساختمان به کمک مصالح و یا به وجود آوردن ساختاری جدید، از حالت ناپایدار یا ناپسند خود در آیند. نیاز به بازسازی ممکن است برای رفع آسیب پذیری ساختمان ها در برابر حوادثی چون زلزله، آتش سوزی و … انجام شود. در نوع دیگر تنها تغییر ظاهر و ساختار برخی در بخش هایی از ساختمان انجام شود که در هر کدام از این موارد، رویه و نکات خاص آن وجود دارد.

انواع روش های بازسازی ساختمانانواع روش های بازسازی ساختمان ها

همانطور که گفتیم، بازسازی ساختمان می تواند به دو صورت برای تغییر ساختار و پایداری ساختمان و یا تغییر ظاهر و زیبایی آن انجام می شود. در واقع انواع روش های بازسازی ساختمان به دو نوع تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

  • بازسازی ساختمان حفاظتی (پایدار کردن ساختمان ها)
  • بازسازی ساختمان سبکی (تغییر ظاهر و زیبایی)

در روش اول از انواع روش های بازسازی ساختمان، دلیل بازسازی وجود آسیب یا صدماتی در ساختار ساختمان ها می باشد. مانند نشتی در لوله کشی ساختمان ها، جابه جایی کابینت آشپزخانه، نشست پشت بام و … .

در روش دوم از انواع بازسازی ساختمان، بازسازی تنها برای تغییر ظاهر و فضای داخلی ساختمان انجام می شود. به طور مثال شما می توانید با تعویض پنجره ها، بازسازی سقف، قفسه بندی، هالوژن بندی و … سبک ظاهری و دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید. این نوع از روش بازسازی به صورت سلیقه ای و متناسب با درخواست مشتری انجام می شود.

انواع روش های بازسازی ساختمانمراحل بازسازی ساختمان ها

همانطور که در قسمت های قبل در مورد انواع روش های بازسازی ساختمان ها مطالبی را بیان کردیم، باید توجه داشته باشید که مراحل بازسازی از نوع حفاظتی، معمولا با پیچیدگی ها و نکات فنی و ایمنی بیشتری همراه است. به طور کلی برای درک چگونگی بازسازی ساختمان و مراحل بازسازی آن می توان به مجموعه فعالیت های زیر اشاره نمود:

تخریب یا مرمت دیوار ها: این روش غالبا با توجه به طرح نهایی می تواند در انواع روش های بازسازی ساختمان انجام شود. کار بازسازی ساختمان ها معمولا با تخریب دیوارهای حایل شروع می شود. این دیوارها که معمولا دارای نم یا ترک هستند، باید برای بازسازی در بعضی موارد به طور کامل تخریب و در برخی موارد با انجام مراحلی مانند کنده کاری، گچ و خاک و سفید کاری، آن را بازسازی نمود.

در مرحله ی بعدی، سرویس ها و حمام ها برای بازسازی در نظر گرفته می شوند. این اماکن به صورت کامل باید از کف کنده کاری شده تا دوباره عایق کاری شوند. بسته به نیاز، کف آشپزخانه ها، حمام و پشت بام و هر جایی که دچار فرسودگی ناشی از رطوبت می شوند، باید عایق کاری شوند.

سقف ها و ستون ها از دیگر مواردی از اجزای خانه هستند که باید مقاوم سازی و یا گچ کاری شوند. در گچ کاری سقف، می توان با توجه به سلیقه ی مشتری، از طرح های ساده و پیچیده برای گچ کاری آن استفاده نمود.

انواع روش های بازسازی ساختماننکاتی در بازسازی ساختمان ها

هیچ گاه در بازسازی ساختمان ها، دیوار های حامل یا اصلی را از بین نبرید. زیرا بار اصلی یا وزن ساختمان بر روی این دیوارها و ستون ها متمرکز شده است. شما می توانید برای افزایش زیبایی و کارایی ساختمان ها، از سقف های کاذب نیز استفاده کنید. با این کار شما دیگر محدودیتی در ایجاد نور و روشنایی ندارید و می توانید تاسیسات برق و لوله های آب را نیز در محوطه ی داخلی آن قرار دهید.

انواع روش های بازسازی ساختمانکلام آخر در مورد انواع روش های بازسازی ساختمان

برای اینکه بتوانید تحولی در ساختمان قدیمی خود را ایجاد کنید و آن را از نظر ظاهری و یا استحکام بهبود دهید، می توانید برخی از اجزای داخلی ساختمان را تعویض نمایید. این وسایل عبارتند از درب ها و پنجره ها که می توانند با درب ها و پنجره های ضد سرقت و عایق صدا تعویض شوند، از دیگر اجزای قابل تعویض نیز می توان به کابینت آشپزخانه ها، شیرآلات بهداشتی، کمد ها  اشاره نمود.

در هنگام بازسازی ساختمان ها بهتر است خانه را به ناحیه های مختلفی مانند محدوده ی آشپزخانه، اتاق ها، سرویس های بهداشتی و … تقسیم بندی نمایید تا بتوانید راحت تر و به صورت مرحله به مرحله، اقدام به بازسازی آن ها بپردازید.